Wybuch gazu w budynku mieszkalnym w Czarnowie gm. Krosno Odrzańskie

10 października 2020 roku o godz. 17.10 Dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Krośnie Odrzańskim otrzymał zgłoszenie o wybuchu w budynku mieszkalnym jednorodzinnym w miejscowości Czarnowo gm. Krosno Odrzańskie. Na miejsce zdarzenia w pierwszej kolejności natychmiast zadysponowano zastępy  Państwowej Straży Pożarnej z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krośnie Odrzańskim oraz najbliższe względem miejsca zdarzenia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Z chwilą dojazdu pierwszego zastępu straży pożarnej w gruzowisku odnaleziono przytomnego mężczyznę. Wydobycie poszkodowanego, który częściowo był przygnieciony elementami konstrukcji dachowej wymagało użycia technik z wykorzystaniem sprzętu hydraulicznego. Poszkodowany przytomny został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego. Następnie ratownicy przystąpili do dalszego etapu zabezpieczania konstrukcji i elementów budynku grożących  zawaleniem, aby rozpocząć pełne przeszukiwanie gruzowiska pod kątem uwolnienia innych osób poszkodowanych. W działaniach ratowniczych użyto m.in. kamery termowizyjnej i geofonu. Ciągłość działań ratowniczych zapewniano poprzez podmiany i rotację zespołów strażaków pracujących w obszarze poddanym odgruzowaniu. Wyznaczono oficera bezpieczeństwa, którego zadaniem m.in. było czuwać nad zmieniającą się statyką uszkodzonych elementów nośnych w trakcie prowadzonych działań. Na szczęście pod gruzowiskiem nie odnaleziono innych, kolejnych osób.

Działania wspomagane były przez Policję, Pogotowie Energetyczne i lokalną społeczność (z sąsiedzką pomocą przybył sołtys, który obsługiwał koparkę). Na miejsce zdarzenia przybył Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz zarządca drogi powiatowej.

W kulminacyjnym momencie akcji w działaniach ratowniczych udział brało 13 zastępów straży pożarnej, zaangażowanych było 34 strażaków.

Informację sporządził: bryg. Grzegorz Lisik
Zdjęcia: bryg. Grzegorz Lisik