XV Maraton Komandosa – udział naszego strażaka

W dniu 24 listopada 2018 roku st. sekc. Sebastian Jabłoński reprezentował Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie Odrzańskim w mistrzostwach służb mundurowych pn. „XV Maraton Komandosa” organizowany przez jednostkę specjalną komandosów z Lublińca.

Bieg jest jednym z najcięższych biegów na dystansie maratońskim w Polsce. Odbywa się w pełnym umundurowaniu z plecakiem o obciążeniu minimum 10 kg i w butach bojowych. Na starcie stawiło się 480 zawodników, lecz nie wszyscy dotarli do mety.

Cała trasa biegu to głównie tereny leśne, a także asfaltowe, bez żadnych punktów odżywczych, wolontariuszy z wodą. Uczestnicy to żołnierze z różnych formacji wojskowych, Straż Pożarna, Straż Graniczna, Służba Ochrony Państwa, Straż Więzienna oraz służby z innych Państw tj. Wielka Brytania, Słowacja, Czechy, Ukraina, Niemcy oraz Rosja, a także inni sympatycy tego rodzaju biegów.

Nasz strażak zajął 8 miejsce w kategorii Straży Pożarnej oraz zdobył Wielki Szlem Lubliniecki składający się z biegów:  Setka Komandosa, Bieg Katorżnika, Bieg o Nóż Komandosa, Maraton Komandosa kończąc na 29 miejscu w klasyfikacji ogólnej szlemów.

Sporządził: mł. ogn. Leszek Kapuśniak
Zdjęcia: st. sekc. Sebastian Jabłoński